ŠVAJČIARSKO DALO ZBOHOM EÚ.

ŠVAJČIARSKO DALO ZBOHOM EÚ.

stiahnuťŠvajčiarsko oficiálne oznámilo Bruselu, že sťahuje svoju prihlášku a nemieni vstúpiť do Európskej únie. Informoval o tom riaditeľ švajčiarskeho Federálneho departmentu zahraničných vecí Didier Burkhalter

Vysvetlil danú novinku tým, že tento krok schválil švajčiarsky parlament. Diskusia sa uskutočnila na dve etapy. V marci za stiahnutie prihlášky hlasovala Národná rada a v polovici júna toto rozhodnutie podporila Rada kantónov.

13950467_230852437315011_1862386745_oPrihlášku na členstvo v EÚ Švajčiarsko podalo ešte v polovici r. 1992, avšak už v decembri toho istého roka občania krajiny v referende s minimálnou prevahou sa rozhodli, že Švajčiarsko do EÚ nevstúpi. V priebehu ostatných 24 rokov sa situácia nezmenila a Švajčiari sa neponáhľajú do únie. Domáce média prízvukujú, že napriek tomu, že Švajčiarsko nie je členskou krajinou EÚ, má však svoju nezávislosť a životná úroveň v krajine je vyššia ako v najsilnejších štátoch EÚ – Nemecku a Francúzsku.

Otázkou je len čas, kedy ostatné štáty Európskej únii dajú zbohom Bruselu v národných referendách?

Každý občan  v demokratickom štáte má právo – sám sa rozhodnúť,   či chce byť súčasťou iného spolku  alebo nie a vláda  je povinná konať v súlade s rozhodnutím občanov v národných referendách. Len tak je možné dosiahnuť demokratické princípy, ktoré majú štáty zakotvené vo svojich ústavách.

urnNa Slovensku prebieha petícia za zvolanie referenda „SLOVEXIT „, ktorú  začala občiansko-politická iniciatívou SPOLOČNE ZA SLOVENSKO. Občiansko-politická iniciatíva  sa zhostila občianskych práv Slovenskej republiky namiesto Slovenského parlamentu. Parlamentné strany a vláda ignorujú dať možnosť občanom  rozhodnúť v referende  o vystúpení alebo zotrvaní  v Európskej únii. Na  Slovensku občania musia  prejsť  tŕnistou cestou vyzbierať tristo päťdesiattisíc podpisov  pod petíciu za zvolanie celospoločenského referenda, kde občania sa budú môcť slobodne rozhodnúť  v dvoch otázkach:

Súhlasíte s tým, aby Slovenská republika  zostala  členským štátom EÚ?

Súhlasíte s tým, aby právne záväzné akty Európskych spoločenstiev a Európskej únie mali prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky?

Logo-SPOLOCNE-ZA-SLOVENSKOČas ukáže ako sa rozhodnú Slováci a aj iné štáty Európskej únii.

Či občania národných štátov dajú šancu Európskej únii alebo jej rozpadu a dôjde k inej spolupráci národných štátov v Európe bez diktátu z Bruselu.